top of page

BİZ KİMİZ ?

Kurucumuz Oğuzkan Erman, 2001 - 2007 yılları arasında Amerika'da FMCG/ Fast-Moving Consumer Goods (Hızlı Tüketim Maddeleri) sektöründe faaliyetlerini sürdürdükten sonra  2007 yılından itibaren Türkiye'de Marka-Konsept oluşumu, Franchising, Dekorasyon, Cafe-Restaurant ve 

Fastfood alanlarında Sektörel bazda destek çalışmalarına devam ettirmektedir. Türkiye'de

13 farklı Ulusal Kahve Markası kurduk. Türkiye'de 80 Hollanda'da 1, Kırgızistan'da 1 anahtar teslim olmak üzere Coffee Shop mağazası açan Kahve Markası, Farklı alternatiflerle Ulusal standartlarda Kahve Markanızı kurmak için hizmetinizdedir.

Kahve Markası ayrıca 2007 yılından itibaren;

Kahve Diyarı, Kahve Durağı, Toykidy, Oyuncak, 

Dönercibaşı, Kahve Deryası,  Sports Park, 

markalarının marka yapısına destek vermeye devam etmektedir.

NELER YAPARIZ ?

Günümüzde markalar, büyüme stratejisi gereği daha fazla kurumsallaşıp daha çok şube açmaya çalışıyorlar. Şube sayısını artırırken yatırımcılardan destek alıyorlar ve elde edilen kazanca ortak oluyorlar. Franchise sisteminde marka, yeni bir şube açarken yatırımcıların kendi işletmesini yönetmesini istiyor. Bunun karşılığında yatırımcının karından bir miktar yüzde ve şubeyi açarken markanın isim hakkı parasını alıyor.

Hem yatırımcı marka olmuş bir işletmenin sahibi oluyor, hem de markanın kendisi kazanıyor.
Bu sistemin en yakın olarak Türkçe anlamı tam olmasa da bayilik sistemidir. Birçok marka bu sistem ile cirolarını arttırdı. Aslında karlı bir alışveriş gibi düşünülebilir, ancak iyi bir girişimci için bayi sahibi olmak ilerideki hedefleri için yeterli gelmiyor. İyi bir girişimcinin asıl hedefi kendi markasını veya işletmesini kurmaktır. Çünkü büyümeniz markanın büyümesiyle sınırlıdır. Siz işletmenizde ekstra bir faaliyet gerçekleştiremiyorsunuz. Markanın bütün şubelerinde aynı hizmet ve ürünler bulunuyor. Müşteriye farklı bir ürün sunayım, fiyat avantajları sağlayayım ya da kampanya yapayım gibi yenilikçi düşüncelerinizi franchise sisteminde gerçekleştiremiyorsunuz. 

 

Bu durumda yapmanız gereken Kendi Markanızı kurmaktır. Ama kendi markanızı kurmak için belki cesaretiniz yok, belkide izlenecek prosedürü bilmiyorsunuz ve bunun sonucunda, önce "ben bir markadan franchising alayım sonrasında sistemi öğrenip kendi markamı kurayım'' diyorsunuz. İşte burada biz devreye giriyoruz. Türkiye'de şu ana kadar 5 Ulusal Kahve Markası ve diğer markaları kurduk (bknz. referanslar) ve bu markaların hem kurumsallaşmasını hem ulusallaşmasını ve franchising sisteminde şubeleşmesini sağladık.

Kurduğumuz markalardaki en önemli sorunları franchising sektöründe yaşadık.
Franchisor ile franchise arasındaki sıkıntıların anlaşmazlıkların bir türlü önlenememiş olması bizi yatırımcıların daha rahat hareket etme esnekliği sağlayabileceğimizi düşündüğümüz kendi markalarını kurmalarına teşvik etmeye yönlendirmiştir. Size de diyoruz ki; franchising sisteminde boş yere vakit ve nakit harcamayın, hangi sektörde iseniz veya girecekseniz, direkt olarak beraberce hedefe gidelim. Önce sektör analizini yapalım ve hedefe,

yani markalaşma, kurumsallaşma, ulusallaşma, şubeleşme yolunda beraber ilerleyelim. 
Hizmet sektöründe günümüz öncesinde bir marka oluşturmak istiyorsanız veya karlı bir ticarethane açmak istiyorsanız, sadece bir yerde işletmeniz olması yeterliydi. İnsanlar uzaklardan kalkıp gelip sizin ürün veya hizmetiniz için yol katetmesi gerekiyordu. Yani bunun anlamı markanızın veya ticarethanenizin iyi hizmet ve kaliteli ürünler sunuyor olması idi. Bu şekilde işletmenizde ticari verimliliğiniz artıyordu. Oysa günümüzdeki rekabet ortamında sadece işletme açmak yeterli olmuyor. Sektör analizi, ürün gamı, mağaza fizibilitesi, demografik yapı, lokasyon, kiranın öngörülen ciroya uygunluğu v.b. saydığımız konuların ve daha fazlasının çok iyi çalışılması gerekiyor. Sadece Kahve sektörü ile de kısıtlı değilsiniz. Kahve, gıda, pizza, burger, tekstil, ayakkabı v.b. hizmet sektöründe herhangi bir kulvarda yeni bir marka kurmak veya mevcut oluşumunuzu kurumsallaştırmak ve ulusal marka haline getirmek istiyorsanız şu ana kadarki edindiğimiz yurt içi ve

yurt dışı tecrübelerimizi birikimlerimizi sizlerle paylaşmaya hazırız. 

Kendi Markanız olarak sizlere sunduğumuz hizmeti kısa bir örnekle açıklamak istiyoruz;

Beraber kurduğumuz konseptin işlerliğini sürdürmesi için kurduğumuz konsepti 4 ayakli bir masa olarak düşünün.Bu masanin ayakta durması ve devrilmemesi için, 4 ayağınında yere sağlam basması gerekir. 
Sadece bir ayakta dahi arıza olsa masa devrilir, peki bu 4 ayak nedir?; 
1. Dükkanınızın yeri ve kirası
2. Seçeceğiniz Marka isminin Türk insanına olan sempatikliği. 
3. Sunduğunuz ürünlerin kalitesi ve devamlılığı. 
4. Personel ve işletmeci. 
İşte bu 4 ayak sağlamsa, konseptiniz markanız devrilmez. Biz size yeni bir marka kurmak istiyorsaniz, bu 4 ayağıı sağlam hale getirip kuruyoruz veya mevcut bir konseptiniz var ama ayaklardan birinde sıkıntı var ise bu ayağı tamir ediyoruz.

Teşekkürler, 
Kahve Markası

bottom of page